Please note


Our Production History page is still under development.

2015-16


main series

Chimerica by Lucy Kirkwood, directed by David Muse
The Apple Family Cycle: Sorry and Regular Singing by Richard Nelson, directed by Serge Seiden
Between Riverside and Crazy by Stephen Adly Guirgis, directed by Brian MacDevitt
Moment by Deirdre Kinahan, directed by Ethan McSweeny
Hedda Gabler by Henrik Ibsen, in a new version by Mark O'Rowe, directed by Matt Torney

Studio X

Animal by Clare Lizzimore, directed by Gaye Taylor Upchurch*
Constellations by Nick Payne, directed by David Muse
The Object Lesson created and performed by Geoff Sobelle, directed by David Neumann, scenic installation by Steven Dufala
Hand to God by Robert Askins, directed by Joanie Schultz

Special Remount

Bad Jews by Joshua Harmon, directed by Serge Seiden

* world premiere
 

2014-15


Subscription series

Belleville by Amy Herzog, directed by David Muse
Bad Jews by Joshua Harmon, directed by Serge Seiden
Choir Boy by Tarell Alvin McCraney, directed by Kent Gash
Laugh by Beth Henley, directed by David Schweizer*
Jumpers for Goalposts by Tom Wells, directed by Matt Torney+

Studio lab

The Wolfe Twins by Rachel Bonds, directed by Mike Donahue*

special events

Murder Ballad conceived and with book by Julia Jordan, music and lyrics by Juliana Nash, directed by David Muse

2ndstage

Terminus by Mark O'Rowe, directed by Tom Story
Mary-Kate Olsen is in Love by Mallery Avidon, directed by Holly Twyford
Silence! the Musical book by Hunter Bell, music and lyrices by Jon and Al Kaplan, directed by Alan Paul

* world premiere
+ US premiere

2013-14


subscription series

Torch Song Trilogy by Harvey Fierstein, directed by Michael Kahn
The Apple Family Cycle: That Hopey Changey Thing and Sweet and Sad by Richard Nelson, directed by Serge Seiden
Tribes by Nina Raine, directed by David Muse*
Water by the Spoonful by Quiara Alegría Hudes, directed by KJ Sanchez
Cock by Mike Bartlett, directed by David Muse*

STUDIO LAB

Red Speedo by Lucas Hnath, directed by Lila Neugebauer+

SPECIAL EVENTS

The Night Watcher written and performed by Charlayne Woodard, directed by Bart DeLorenzo
Grounded by George Brant, directed by Christopher Haydon*

2NDSTAGE

Edgar & Annabel by Sam Holcroft, directed by Holly Twyford * ^
Moth by Declan Greene, directed by Tom Story ^
Carrie the Musical music by Michael Gore, lyrics by Dean Pitchford, book by Lawrence D. Cohen; directed by Keith Alan Baker

*part of the New British Invasion Festival
+ world premiere
^ US premiere

2012-13


subscription series

Invisible Man adapted for the stage by Oren Jacoby, based on the novel by Ralph Ellison, directed by Christopher McElroen
The Aliens by Annie Baker, directed by Lila Neugebauer
The Motherfucker with the Hat by Stephen Adly Guirgis, directed by Serge Seiden
4000 Miles by Amy Herzog, directed by Joy Zinoman
The Real Thing by Tom Stoppard, directed by David Muse

STUDIO LAB

Dirt by Bryony Lavery, directed by David Muse+

SPECIAL EVENTS

An Iliad by Denis O'Hare and Lisa Peterson, based on Homer's Iliad, translated by Robert Fagles, directed by David Muse
Baby Universe: A Puppet Odyssey written and directed by Kierjan Waage and Gwendolyn Warnock 

2NDSTAGE

Contractions by Mike Bartlett, directed by Duncan Macmillan*
Pas De Deux: Plays from New Zealand and Canada
       Skin Tight by Gary Henderson, directed by Johanna Gruenhut
       2-2 Tango by Daniel MacIvor, directed by Eric Ruffin
Richard O'Brien's The Rocky Horror Show book, music, and lyrics by Richard O'Brien; directed by Keith Alan Baker and Alan Paul

* US premiere
+ world premiere

2011-12


subscription series

The Habit of Art by Alan Bennett, directed by David Muse*
The Golden Dragon by Roland Schimmelpfennig, directed by Serge Seiden*
Time Stands Still by Donald Margulies, directed by Susan Fenichell
Sucker Punch by Roy Williams, directed by Leah C. Gardiner*
Bachelorette by Leslye Headland, directed by David Muse

STUDIO LAB

Lungs by Duncan Macmillan, directed by Aaron Posner+

SPECIAL EVENTS

Bust by Lauren Weedman, directed by Allison Narver
The Animals and Children Took to the Streets by 1927*

2NDSTAGE

Astro Boy and the God of Comics written and directed by Natsu Onoda Power+
The Big Meal by Dan LeFranc, directed by Johanna Gruenhut
Bloody Bloody Andrew Jackson by Alex Timbers and Michael Friedman, directed by Keith Alan Baker, Christopher Gallu, and Jennifer Harris

* US premiere
+ world premiere

2010-11


subscription series

Circle Mirror Transformation by Annie Baker, directed by David Muse 
Superior Donuts by Tracy Letts, directed by Serge Seiden                       
Marcus, Or the Secret of Sweet by Tarell Alvin McCraney, directed by Timothy Douglas
The Walworth Farce by Enda Walsh, directed by Matt Torney*
The New Electric Ballroom by Enda Walsh, directed by Matt Torney*       
Venus in Fur by David Ives, directed by David Muse

SPECIAL EVENTS

Tynan by Richard Nelson and Colin Chambers, directed by Paul Mullins
Penelope by Enda Walsh, directed by Mikel Murfi and performed by Druid, Ireland*
The History of Kisses written, performed, and directed by David Cale 

2NDSTAGE

Songs of the Dragons Flying to Heaven by Young Jean Lee, directed by Natsu Onoda Power
Mojo by Jez Butterworth, directed by Christopher Gallu
POP! by Maggie-Kate Coleman and Anna K. Jacobs, directed by Keith Alan Baker with Hunter Styles

*part of New Ireland: The Enda Walsh Festival

2009-2010


subscription series

Moonlight by Harold Pinter, directed by Joy Zinoman
The Solid Gold Cadillac by Howard Teichmann and George S. Kaufman, directed by Paul Mullins
In the Red and Brown Water by Tarell Alvin McCraney, directed by Serge Seiden
Reasons to Be Pretty by Neil LaBute, directed by David Muse
American Buffalo by David Mamet, directed by Joy Zinoman

SPECIAL EVENTS

Adding Machine: A Musical by Joshua Schmidt and Jason Loewith, directed by Jason Loewith
Legends! by James Kirkwood, edited by John Epperson, directed by Kirk Jackson

2NDSTAGE

That Face by Polly Stenham, directed by Rahaleh Nassri
Sixty Miles to Silver Lake by Dan LeFranc, directed by Serge Seiden
Passing Strange by Stew and Heidi Rodewald, directed by Keith Alan Baker with Victoria Joy Murray

2008-2009


SUBSCRIPTION SERIES

The Road to Mecca by Athol Fugard, directed by Joy Zinoman
Grey Gardens book by Doug Wright, music by Scott Frankel, lyrics by Michael Korie, directed by Serge Seiden
The Seafarer by Conor McPherson, directed by Paul Mullins
Rock’n’Roll by Tom Stoppard, directed by Joy Zinoman
Radio Golf by August Wilson, directed by Ron Himes

SPECIAL EVENTS

Blackbird by David Harrower, directed by David Muse
Stoop Stories by Dael Orlandersmith (WORLD PREMIERE), directed by Jo Bonney
The Year of Magical Thinking by Joan Didion, directed by Serge Seiden and Joy Zinoman

2NDSTAGE

A Beautiful View by Daniel MacIvor, directed by Daniel MacIvor
The Receptionist by Adam Bock, directed by Kate Van Burek Davis
The Annual Readers Theatre Series: Welsh Words: Theatre from Wales
      Cardiff East by Peter Gill, directed by Angelisa Gillyard
      The Cloak Room by Tracy Harris, directed by Amy Hodge
      Indian Country by Meic Povey, directed by Yvonne Erickson
      Marriage of Conveniece by Ian Rowlands, directed by Christy Denny
      House of America by Ed Thomas, directed by Michael Wright
      Art and Guff by Catherine Tregenna, directed by Jean-Daniel Chablais
      The Drowned World by Gary Owen, directed by Robert Bowman
Fucking A by Suzan-Lori Parks, directed by Keith Alan Baker with Rahaleh Nassri

2007-2008


SUBSCRIPTION SERIES

My Children! My Africa! by Athol Fugard, directed by Serge Seiden
Shining City by Conor McPherson, directed by Joy Zinoman
The Brothers Size by Tarell Alvin McCraney, directed by Tea Alagic
The History Boys by Alan Bennett, directed by Joy Zinoman
The Internationalist by Anne Washburn, directed by Kirk Jackson

SPECIAL EVENTS

All Wear Bowlers, Amnesia Curiosa, and machines machines machines machines machines machines a performance series by rainpan 43
This Beautiful City by Stephen Steven Cosson and Jim Lewis, music by Michael Freidman

2NDSTAGE

Breath, Boom by Kia Corthron, directed by Rahaleh Nassri
All That I Will Ever Be by Alan Ball, directed by Serge Seiden
The Annual Readers Theatre Series: The Rimers of Eldritch by Lanford Wilson,
directed by Joy Zinoman
Jerry Springer: The Opera by Stewart Lee and Richard Thomas, directed by Keith Alan Baker 
with Matt Gardiner and Christopher Youstra

2006-2007


SUBSCRIPTION SERIES

Red Light Winter by Adam Rapp, directed by Joy Zinoman
The Long Christmas Ride Home by Paula Vogel, directed by Serge Seiden
This is How It Goes by Neil LaBute, directed by Paul Mullins
The Pillowman by Martin McDonagh, directed by Joy Zinoman
Rosencrantz and Guildenstern Are Dead by Tom Stoppard, directed by Kirk Jackson

SPECIAL EVENTS

The Passion of the Crawford Featuring John Epperson as Lypsinka as Joan Crawford, directed by Kevin Malony
Souvenir by Stephen Temperley, directed by Serge Seiden

2NDSTAGE

Crestfall by Mark O’Rowe, directed by Joy Zinoman
TempOdyssey by Dan Dietz (WORLD PREMIERE), directed by Christopher Gallu
The Annual Readers Theatre Series: Nightmares and Pillow Tales directed by Keith Alan Baker with Ryan Christie
      The Golden Key by Anne Sexton
      Nursery Rhyme Reform: A Commentary by Geoffrey Handley-Taylor
      Little Red Hat by Anonymous
      Snow White: A Modern Version by Anne Sexton
      The Gashlycrumb Tinies by Edward Gorey
      The Pied Piper by Anonymous
      The Tale of the Town on the River by Martin McDonagh
      RebeccaGeorge, and Jim by Hilaire Belloc
      Little Kettle Head: An Awful Warning to Bad Babas by Helen Bannerman
      Hansel and Gretel: A Modern Version by Anne Sexton
      Pauline and the MatchesThe Little Inky Boys, and Suck a Thumb by Heinrich Hoffmann
      Cinderella: A Modern Version by Anne Sexton
      Ashes, Blood, and the Slipper of Glass by Terri Windling
Reefer Madness: The Musical! by Kevin Murphy and Dan Studney, directed by Keith Alan Baker 
with Matt Gardiner and Ryan Christie
365 Days/365 Plays by Suzan-Lori Parks, directed by Joy Zinoman and Keith Alan Baker

2005-2006


SUBSCRIPTION SERIES

A Number by Caryl Churchill, directed by Joy Zinoman
Guantanamo: ‘Honor Bound To Defend Freedom’ by Victoria Brittain and Gillian Slovo, 
directed by Serge Seiden
Fat Pig by Neil LaBute, directed by Paul Mullins
The Prime of Miss Jean Brodie adapted by Jay Presson Allen from the novel by Muriel Spark, 
directed by Joy Zinoman
Caroline, or Change book by Tony Kushner Music by Jeanine Tesori, directed by Greg Ganakas

SPECIAL EVENTS

Hilda by Marie Ndiaye translated by Erika Rundle, directed by Carey Perloff
Charlie Victor Romeo created by Bob Berger, Patrick Daniels, and Irving Gregory

2NDSTAGE

The Annual Readers Theatre Series: The LaBute Readings 
      Autobahn by Neil LaBute (WORLD PREMIERE), directed by Erica Gould
      Seconds of Pleasure by Neil LaBute, directed by Amy Couchoud and Christopher Gallu
Frozen by Bryony Lavery, directed by David Muse
Dog Sees God: Confessions of a Teenage Blockhead by Bert V. Royal, 
directed by Keith Alan Baker with Rahaleh Nassri

2004-2005


SUBSCRIPTION SERIES

The Russian National Postal Service by Oleg Bogaev, Translated by John Freedman, 
directed by Paul Mullins
Ivanov by Anton Chekhov, Adapted by David Hare, directed by Joy Zinoman
Black Milk by Vassily Sigarev, Translated by Sasha Dugdale, directed by Serge Seiden
Afterplay by Brian Friel, directed by Joy Zinoman
Take Me Out by Richard Greenberg, directed by Kirk Jackson

SPECIAL EVENTS

Ricky Jay and His 52 Assistants by Ricky Jay, directed by David Mamet
Will Power in Flow by Will Power, musical direction by DJ Reborn

2NDSTAGE

Readers Theatre Series: The Russian Readings
      Deadbeat by Mikhail Ugarov, directed by Christopher Gallu
      Forever and Ever by Ksenia Dragunskaya, directed by Christopher Gallu
      The Love of Karlovna by Olga Mukhina, directed by Christopher Gallu
      Oxygen by Ivan Viripaev, directed by Christopher Gallu
      Slingshot by Nikolai Kolyada, directed by Blakeman Brophy
      Love by Ludmila Petrushevskaya, directed by Blakeman Brophy
      YoU by Olga Mukhina, directed by Blakeman Brophy
      Cinzano by Ludmila Petrushevskaya, directed by Blakeman Brophy
      How I Ate My Dog by Yevgeny Grishkovets, directed by Jay Stirpe
      The Sakhalin Wife by Yelena Gremina, directed by Jay Stirpe
The Death of Meyerhold by Mark Jackson, directed by Rick Simas
Terrorism by the Presnyakov Brothers, directed by Keith Alan Baker with Amy Couchoud
The Intelligent Design of Jenny Chow by Rolin Jones, directed by David Muse

2003-2004


SUBSCRIPTION SERIES

Topdog/Underdog by Suzan-Lori Parks, directed by Joy Zinoman
The Life of Galileo by Bertolt Brecht, adapted by David Hare, directed by David Salter
The York Realist by Peter Gill, directed by Serge Seiden
Far Away by Caryl Churchill, directed by Joy Zinoman
The Cripple of Inishmaan by Martin McDonagh, directed by Serge Seiden

SPECIAL EVENTS

John Epperson in Rep by John Epperson, directed by Kevin Malony
      Lypsinka!
      As I Lay Lip-Sinking
      John Epperson: Show Trash
      My Deah (Reading), directed by Joy Zinoman
The Syringa Tree by Pamela Gien, directed by J.R. Sullivan

2NDSTAGE

Readers Theatre Series: The Galileo Project
         The Life and Times of Galileo Galilei 
adapted and directed by Christopher Gallu
Four by Christopher Shinn, directed by Katie Davis
The Who's Tommy by Pete Townshend and Des McAnuff, directed by Keith Alan Baker with Blakeman Brophy, 
Jay Stirpe and Dan Sticco

2002-2003


SUBSCRIPTION SERIES

Privates on Parade by Peter Nichols with music by Denis King, directed by Joy Zinoman
The Shape of Things by Neil LaBute, directed by Will Pomerantz
Runaway Home by Javon Johnson (WORLD PREMIERE), directed by Regge Life
The Play about the Baby by Edward Albee, directed by Joy Zinoman
A Class Act by Edward Kleban, Linda Kline and Lonny Price, directed by Serge Seiden

SPECIAL EVENTS

Lackawanna Blues by Ruben Santiago-Hudson, directed by Loretta Greco
Shakespeare's Villains: A Masterclass in Evil by Steven Berkoff

2NDSTAGE

Bat Boy: The Musical by Keythe Farley, Brian Flemming and Laurence O'Keefe, 
directed by Mike Chamberlin
Early Works Series: Edward Albee
         Fam and Yam: An Imaginary Interview
, directed by Genevieve Compton
         Finding the Sun, directed by Christopher Gallu
         The Sandbox, directed by Chelle Lenkner
         Marriage Play, directed by Peter Klaus
         Box, directed by Kate Davis
         Quotations from Chairman Mao Tse-Tung, directed by Kate Davis
Polaroid Stories by Naomi Iizuka, directed by Keith Alan Baker with Christopher Gallu

2001-2002


SUBSCRIPTION SERIES

Far East by A.R. Gurney, directed by Joy Zinoman
A New Brain by William Finn and James Lapine, directed by Serge Seiden
Hambone by Javon Johnson, directed by Regge Life
Prometheus by Aeschylus, adapted by Sophy Burnham (WORLD PREMIERE), 
directed by Joy Zinoman
Lobby Hero by Kenneth Lonergan, directed by J.R. Sullivan

SPECIAL EVENTS

Lypsinka! The Boxed Set by John Epperson, directed by Kevin Malony
The Race of the Ark Tattoo by W. David Hancock, directed by Melanie Joseph

2NDSTAGE

Kit Marlowe by David Grimm, directed by Mike Chamberlin
Extreme Readers Theatre Series: Fresh Meat
      The Gut Girls by Sarah Daniels, directed by Roma Rogers
      Slaughter City by Naomi Wallace , directed by Jay Stripe
This is our Youth by Kenneth Lonergan, directed by Serge Seiden
Nocturne by Adam Rapp, directed by Keith Alan Baker with Marcia Churchill

2000-2001


SUBSCRIPTION SERIES

Vigil by Morris Panych, directed by Joy Zinoman
Two Sisters and a Piano by Nilo Cruz, directed by Serge Seiden
Trudy Blue by Marsha Norman, directed by J.R. Sullivan
The Invention of Love by Tom Stoppard, directed by Joy Zinoman
Jitney by August Wilson, directed by Regge Life

SPECIAL EVENTS

da da kamera's In On It by Daniel MacIvor
Velvetville by Paul Zaloom, directed by Randee Trabitz

2NDSTAGE

Nighthawks by Lynn Rosen, directed by Michelle T. Hall
The Canadian Play Readers Theatre Series
      Les Belles-Soeurs by Michel Tremblay, directed by Blakeman Brophy
      Perfect Pie by Judith Thompson, directed by Mary Battiata
A Clockwork Orange based on the novel by Anthony Burgess, directed by Mike Chamberlin
Wonderland Alice conceived by Keith Alan Baker
   from the classics by Lewis Carroll (WORLD PREMIERE), directed by Keith Alan Baker

1999-2000


subscription series

Indian Ink by Tom Stoppard, directed by Joy Zinoman
Blue Heart by Caryl Churchill, directed by Serge Seiden
"Master Harold"...and the Boys by Athol Fugard, directed by Thomas W. Jones II
bash: latterday plays by Neil LaBute, directed by Joy Zinoman
Betty's Summer Vacation by Christopher Durang, directed by J.R. Sullivan

SPECIAL EVENTS

Comic Briefs: Outstanding Contemporary Comic Writing
     Read by Washington Personalities adapted by Michelle T. Hall, directed by Joy Zinoman
Angelina Reaux sings: "Songs and Deadly Sins" A Berlin Kabarett
     Music by Kurt Weill and his contemporaries 
Another American: Asking and Telling by Marc Wolf, directed by Joe Mantello

2NDSTAGE

Journey by Full Contact Improvisation Company, directed by Meade Andrews and Kristin Horton
Love's Fire by Eric Bogosian, William Finn, John Guare, Tony Kushner, Marsha Norman, Ntozake Shange, and Wendy Wasserstein, directed by Mike Chamberlin, Kathleen Akerley, Morey B. Epstein and Michelle T. Hall
Crack Between the Worlds: The Goddess Returns created by Sandra Kamman based on Aeschylus' Orestia, music by Deborah Wicks LaPuma, directed by Sandra Kamman 
The Velocity of Gary* (*Not His Real Name) by James Still, directed by Keith Alan Baker

1998-1999


SUBSCRIPTION SERIES

Waiting for Godot by Samuel Beckett, directed by Joy Zinoman
Gross Indecency: The Three Trials of Oscar Wilde by Moises Kaufman, directed by John Going
The Last Night of Ballyhoo by Alfred Uhry, directed by Serge Seiden
The Beauty Queen of Leenane by Martin McDonagh, directed by Joy Zinoman
The Desk Set by William Marchant, directed by J.R. Sullivan

SPECIAL EVENTS

The Vagina Monologues by Eve Ensler 
SLAM! by Thomas W. Jones II, directed by Thomas W. Jones II

2NDSTAGE

Readers Theatre Series: Two New Political Plays in Rerpertory
      The Washington-Sarajevo Talks by Carla Seaquist, directed by Morey B. Epstein 
      A Small Delegation by Janet Neipris, directed by Lee Mikeska Gardner   
Clean by Edwin Sánchez, directed by Jose Carrasquillo
The Wild Party by Joseph Moncure March
     conceived by Keith Alan Baker (WORLD PREMIERE), directed by Keith Alan Baker

1997-1998


SUBSCRIPTION SERIES

Skylight by David Hare, directed by Joy Zinoman
Old Wicked Songs by Jon Marans, directed by Serge Seiden
Seven Guitars by August Wilson, directed by Thomas W. Jones II
The Steward of Christendom by Sebastian Barry, directed by Joy Zinoman
The Old Settler by John Henry Redwood, directed by Seret Scott

SPECIAL EVENTS

Miss Margarida's Way by Robert Athayde, directed by Joy Zinoman

2NDSTAGE

Venus by Suzan-Lori Parks, directed by Anton Dudley
Kerouac conceived by Keith Alan Baker, based on the book by Reena Heenan (WORLD PREMIERE), directed by Keith Alan Baker

1996-1997


SUBSCRIPTION SERIES

Hip 2: Birth of the Boom by Thomas W. Jones II, directed by Marsha Jackson-Randolph
The Cryptogram by David Mamet, directed by Joy Zinoman
Look Back in Anger by John Osborne, directed by Susan Einhorn
Sylvia by A.R. Gurney, directed by Joy Zinoman
Love! Valour! Compassion! by Terrence McNally, directed by John Going

2NDSTAGE

Ecstasy by Mike Leigh, directed by Serge Seiden
Hair by James Rado, Gerome Ragni and Galt MacDermot, directed by Keith Alan Baker with Anton Dudley

1995-1996


SUBSCRIPTION SERIES

Slavs! by Tony Kushner, directed by Daniel De Raey
Three Sisters by Anton Chekhov, directed by Joy Zinoman
Two Trains Running by August Wilson, directed by Thomas W. Jones II
Talking Heads by Alan Bennett, directed by Joy Zinoman
SubUrbia by Eric Bogosian, directed by Jo Bonney

2NDSTAGE

A Language of Their Own by Chay Yew, directed by Jose Carrasquillo
Silence, Cunning, Exile by Stuart Greenman, directed by Keith Alan Baker
Early Works Series: 5 Short Plays by Terrence McNally, directed by Jim Beller 
and Morey B. Epstein
         Noon
         Tour
         The Wibbly, Wobbly, Wiggly Dance that Cleopatteter Did
         Andre’s Mother
         Street Talk
Mad Forest
 by Caryl Churchill, directed by Serge Seiden

1994-1995


SUBSCRIPTION SERIES

The Rise and Fall of Little Voice by Jim Cartwright, directed by Joy Zinoman
Someone Who'll Watch Over Me by Frank McGuinness, directed by Jim Petosa
Conversations with My Father by Herb Gardner, directed by John Going
Rhinoceros by Eugene Ionesco, directed by Joy Zinoman
Bessie's Blues by Thomas W. Jones II, directed by Thomas W. Jones II

2NDSTAGE

Early Works Series: Muzeeka: Three Early Works by John Guare, directed by Jerry Manning
Capote at Yaddo: A Very Gay Little Musical by Sky Gilbert, music by John Alcorn, 
directed by Keith Alan Baker with Tim Caggiano
Wagner's Trolls by Christopher Andersen (WORLD PREMIERE), directed by Christopher Andersen
Durang, Durang by Christopher Durang, directed by Serge Seiden

1993-1994


SUBSCRIPTION SERIES

The Caretaker by Harold Pinter, directed by Joy Zinoman
Lips Together, Teeth Apart by Terrence McNally, directed by Kathryn Long
Death and the Maiden by Ariel Dorfman, directed by Daniel Fish
The Wash by Philip Kan Gotanda, directed by Joy Zinoman
The Baltimore Waltz by Paula Vogel, directed by Kyle Donnelly

SPECIAL EVENT

Somebody Else's House by David Cale

2NDSTAGE

Goblin Market by Polly Penn and Peggy Harmon, adapted from the poem by Christina Rossetti, 
directed by Keith Alan Baker with George Fulginiti-Shakar
The Virgin Molly by Quincy Long, directed by Christopher Andersen
Unquestioned Integrity: The Anita Hill/Clarence Thomas Hearings by Mame Hunt, 
directed by Jane Latman

1992-93


SUBSCRIPTION SERIES

The Bright and Bold Design by Peter Whelan, directed by Joy Zinoman
The Lisbon Traviata by Terrence McNally, directed by John Going
Rosencrantz and Guildenstern are Dead by Tom Stoppard, directed by Evan Yionoulis
Imagine Drowning by Terry Johnson, directed by Joy Zinoman
Spunk adapted for the stage by George C. Wolfe, music by Chic Street Man,
         based on three short stories by Zora Neale Hurston, directed by Ron Himes

2NDSTAGE

2-2 Tango: A Two-Man One-Man Show by Daniel MacIvor, directed by Keith Alan Baker 
with Robert Biedermann
The Rain of Terror by Frank Manley, directed by Maynard Marshall
Early Works Series: Hot Fudge by Caryl Churchill, directed by Serge Seiden

1991-92


SUBSCRIPTION SERIES

When I Was a Girl I Used to Scream and Shout by Sharman MacDonald, 
directed by Joy Zinoman
The Women by Clare Boothe Luce, directed by John Going
The American Plan by Richard Greenberg, directed by Rob Barron
The Wizard of Hip by Thomas W. Jones II, directed by Kenny Leon
Falsettoland by William Finn and James Lapine, directed by Joy Zinoman

2NDSTAGE

Nobody Here but Us Chickens by Peter Barnes, directed by Maynard Marshall
Alfred and Victoria: A Life by Donald Freed, directed by Keith Alan Baker
Sincerity Forever by Mac Wellman, directed by Serge Seiden

1990-91


SUBSCRIPTION SERIES

In Perpetuity Throughout the Universe by Eric Overmeyer, directed by Ron Nakahara
The Puppetmaster of Lodz by Gilles Segal, directed by Joy Zinoman
Unchanging Love by Romulus Linney, directed by Edward Morgan
A Tale of Two Cities by Everett Quinton, directed by John Going
Spell #7 by Ntozake Shange, directed by Ron Himes

SPECIAL EVENT

My Civilization by Paul Zaloom, directed by Donny Osman

2NDSTAGE

Drinking in America by Eric Bogosian, directed by Maynard Marshall
Road by Jim Cartwright, directed by Keith Alan Baker
Oil City Symphony by Mike Craver, Debra Monk, Mark Hardwick and Mary Murfitt, 
directed by R.L. Rowsey

1989-1990


subscription series

The Common Pursuit by Simon Gray, directed by Rob Barron
Principia Scriptoriae by Richard Nelson, directed by Jim Petosa
West Memphis Mojo by Martin Jones, directed by Edward G. Smith
Made in Bangkok by Anthony Minghella, directed by Joy Zinoman
Frankie and Johnny in the Clair de Lune by Terrence McNally, directed by Joy Zinoman 
with Michael Russotto

SPECIAL EVENT

The Gifts of the Magi by Randy Courts and Mark St. Germaine, directed by Rob Bowman

2NDSTAGE

Bouncers by John Godber, directed by Michael Russotto
Laughing Wild by Christopher Durang, directed by Maynard Marshall
All Men are Whores by David Mamet, directed by Keith Alan Baker

1988-1989


SUBSCRIPTION SERIES

Hunting Cockroaches by Janusz Glowacki, directed by Joy Zinoman
Shooting Magda by Joshua Sobol, directed by Joy Zinoman
Lady Day at Emerson's Bar and Grill by Lanie Robertson, directed by Mike Malone
The Bacchae by Euripides, directed by Joy Zinoman

SPECIAL EVENT

Smooch Music by David Cale

2NDSTAGE

Hard Times adapted for the stage by Stephen Jeffreys, based on the novel by Charles Dickens, directed by Michael Russotto
The Love Suicide at Schofield Barracks by Romulus Linney, directed by Keith Alan Baker

1987-1988


SUBSCRIPTION SERIES

North Shore Fish by Israel Horovitz, directed by Joy Zinoman
The Colored Museum by George C. Wolfe, directed by Samuel P. Barton
Split Second by Dennis McIntyre, directed by Samuel P. Barton
Ah, Wilderness! by Eugene O'Neill, directed by Robert Moss
The Mystery of Irma Vep by Charles Ludlam, directed by Robert Fuhrmann

SPECIAL EVENTS

The Redthroats by David Cale

1986-1987


The Slab Boys Trilogy by John Byrne, directed by Joy Zinoman
Under Milk Wood by Dylan Thomas, directed by Joy Zinoman
Lemon Sky by Lanford Wilson, directed by Samuel P. Barton
The Entertainer by John Osborne, directed by Joy Zinoman
As Is by William Hoffman, directed by David Petrarca

1985-1986


Playing for Time by Arthur Miller, directed by Joy Zinoman
A Walk Out of Water by Donald Driver, directed by Donald Driver
Landscape of the Body by John Guare, directed by James C. Nicola
The Birthday Party by Harold Pinter, directed by Joy Zinoman
Ma Rainey's Black Bottom by August Wilson, directed by Samuel P. Barton

1984-1985


My Sister in This House by Wendy Kesselman, directed by Joy Zinoman
Album by David Rimmer, directed by Sue Crystal
Tambourines to Glory by Langston Hughes, directed by Fredric Lee
La Ronde by Arthur Schnitzler, directed by Joy Zinoman
March of the Falsettos by William Finn, directed by Thomas E. Allen

1983-1984


The Member of the Wedding by Carson McCullers, directed by Sue Crystal
Miss Margarida's Way by Roberto Athayde, directed by Joy Zinoman
Really Rosie by Maurice Sendak and Carol King, directed by Sue Crystal
Camino Real by Tennessee Williams, directed by Joy Zinoman
The Wake of Jamey Foster by Beth Henley, directed by Sue Crystal

1982-1983


Shakuntala by Kalidasa, directed by Joy Zinoman
Many Moons by James Thurber, directed by Pat Murphy Sheehy
A Taste of Honey by Shelagh Delany, directed by Joy Zinoman
He Who Gets Slapped by Leonid Andreyev, directed by Bob Daley
Fifth of July by Lanford Wilson, directed by Sue Crystal

1981-1982


The Visit by Friedrich Durrenmatt, directed by Joy Zinoman
Romeo and Juliet by William Shakespeare, directed by Joy Zinoman
The Woolgatherer by William Mastrosimone, directed by Sue Crystal
The Hostage by Brendan Behan, directed by Mikel Lambert

1980-1981


Medea by Euripides, directed by Joy Zinoman
Harlequin Goes to Bologna commedia dell'arte, directed by Sue Crystal 
The Seagull by Anton Chekhov, directed by Joy Zinoman
A Raisin in the Sun by Lorraine Hansberry, directed by Fredric Lee

1979-80


Ssu Lang T'an Mu Peking Opera, directed by Joy Zinoman
Waiting for Lefty by Clifford Odets, directed by Sue Crystal
A Life in the Theatre by David Mamet, directed by Diana Molinari

1979


The Rimers of Eldrich by Lanford Wilson, directed by Joy Zinoman
Five Finger Exercise by Peter Shaffer, directed by Sue Crystal
Hotel Paradiso by Georges Feydeau, directed by Joy Zinoman

Contact Us


Studio Theatre

1501 14th Street NW
Washington, DC 20005

Box Office

Phone: 202.332.3300
Fax: 202.332.1187

Administrative

Phone: 202.232.7267
Fax: 202.588.5262
Email: info@studiotheatre.org

More

Awards


Recent accolades for Studio Theatre, including Helen Hayes Award Nominations.

More